Ayak tırnağı mantarı neye benziyor: semptomlar, tipler ve aşamalar

Ayak tırnağı mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Bu patoloji çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkar ve oluşumunda iki aşamadan geçer. Kural olarak, insanlar tedavi sürecini zorlaştıran ihmal edilmiş bir forma sahip olduklarında başvururlar. Her biri ek semptomlarda farklılık gösteren birkaç mantar türü vardır: formdan bağımsız olarak hastalığın ana belirtileri aynıdır. İlk mantar belirtileri göründüğünde, bir dermatoloğa başvurmanız gerekir. Bir rahatsızlığın gelişmesini önlemek için düzenli muayenelerden geçmek ve kişisel hijyen önlemlerine uymak gerekir.

Ayak tırnağı mantarı: hastalığın tanımı

Ayak tırnağı mantarı(onikomikoz) Bulaşıcı nitelikte bir patolojidir ve çeşitli mikotik organizmalardan kaynaklanır.Mantar, dünya nüfusunun yaklaşık% 20'sini etkiler.

Onikomikoz, tüm tırnak hastalıklarının% 15-40'ını oluşturur ve yetişkin nüfusun% 3'ünde bulunur, çoğunlukla erkek cinsiyet ve çocuklar dar ayakkabı giymekten muzdariptir. Kadınlar bu rahatsızlıkla nadiren karşılaşırlar çünkü ayaklarına daha dikkatli bakarlar.

Mantar, aşağıdaki faktörlerin arka planında ortaya çıkar:

 • travma;
 • kimyasallarla sürekli temas;
 • sıkı ayakkabılar giymek;
 • obezite;
 • artan terleme;
 • düz ayak;
 • kişisel hijyen kurallarına uyulmaması;
 • bağışıklık arızaları;
 • antibiyotik ve diğer ilaçları almak;
 • endokrin hastalıkları, gastrointestinal sistem patolojileri ve HIV enfeksiyonu;
 • vasküler hastalık;
 • spor aktiviteleri (koşu, yüzme, tenis ve jimnastik);
 • büyük sanayi şehirlerinde (madenciler vb. ) yaşam ve çalışma.

Hijyen standartlarına uymayan güzellik salonlarında kozmetik işlemler sırasında enfeksiyon oluşur. Bir kişi ortak ev eşyalarını kullanırsa, saunalar, banyolar ve havuzlar şeklinde halka açık yerleri ziyaret ederse, bu aynı zamanda mantarın görünümüne de katkıda bulunur. Ahşabın gözenekli bir yapısı olduğundan ve enfeksiyonu çıkarmak neredeyse imkansız olduğundan, ahşap nesnelere dokunurken dikkatli olmalısınız. Tırnak mantarı şuna benzer:

tırnaklarda mantarın tezahürü

Ana belirtiler ve türleri

Mantarın semptomları, patojen tipine ve tırnak plağına verilen hasarın derecesine bağlıdır. Hastanın yaşı iyileşme oranını etkiler. Çocuklarda tırnaklar yetişkinlere göre çok daha az etkilenir. Tezahürler, patolojinin türüne bağlıdır:

Mantar formları İşaretler
Normotrofik Aynı kalınlık ve parlaklıktaki tırnağın renginde değişiklik olur. İlk olarak, tırnak plağının yan yüzeyinde sarı veya beyaz lekeler ve çizgiler belirir. Tedavi edilmezse büyümeye başlarlar ve tırnak plağı yavaş yavaş renk değiştirir. Hastalarda onikoliz fark edilebilir - plakanın tırnak kaşığına dönüşememesi
Hipertrofik Çivinin rengi koyu sarı veya griye döner, plaka 2 mm veya daha fazla kalınlaşır. Bunun nedeni, tırnağın altındaki deri pullarının yoğun büyümesidir. Hastalar parlaklık kaybından şikayetçidir. Tırnak ufalanmaya ve deforme olmaya başlar. Hastalarda, yürürken ağrıya neden olan kuşların pençelerine (onikogrifoz) benzer bir şekil alırlar. Yan kısımlar kendilerini en büyük yıkıma borçludur
Atrofik Tırnak plağı gri olur, parlaklık kaybolur. Hastalık ilerledikçe plaka çöker. Çoğunlukla tırnak yatağı açığa çıkabilir ve ardından yüzeyinin üzerinde cilt pulları görülebilir. Atrofi, büyüme bölgesi ve tırnak kıvrımı yönünde dış uçtan başlayarak yavaşça oluşur.
Yanal ve uzak Bu iki form birlikte ve oldukça sık meydana gelir. Tırnak renginde mavi-yeşil veya siyah ve sarı oluklara bir değişiklik fark edebilirsiniz. Yavaş yavaş parçalanmaya başlar, pürüzlü hale gelir ve kenar düzensizdir. Patoloji ilerledikçe plaka deforme olmaya başlar. Bazen silindirlerin şişmesi ve kızarıklığının ortaya çıkması mümkündür. Hastanın bakteriyel enfeksiyonu varsa, basıldığında altından irin salınır.
Yakın Deri kıvrımı etkilenir. Hastalığın bu formu, kütikül çıkarıldığında ortaya çıkar. Çivi büyüme bölgesinde beyazlaşmaya başlar
Toplam Çivi ufalanmaya, kırılmaya ve çökmeye başlar
Beyaz Toza benzeyen beyaz noktalar görünüyor

Ayak tırnağı mantarı ile aynı semptomlardan birkaçı vardır:

 • tırnağın etrafındaki deride kaşıntı;
 • tabakalaşma;
 • ufalanma ve renk değişikliği;
 • etkilenen bölgenin ağrısı.

Aşamalar

Bu hastalık, birkaç gelişim aşamasından geçerek yavaş ilerler:

 1. Erken (ilk) aşama.
 2. Başlatıldı.

İlk aşamada ayak derisi etkilenir. Ayak parmakları arasında kaşıntı, çatlaklar ve kabarcıklar görülür. Gelecekte, mantar çiviye derinlemesine nüfuz eder ve onu etkiler. Hastalık ancak kazıma sonrası laboratuvar koşullarında tespit edilebilir.

İleri bir aşamada, tırnak plağının global bir lezyonu vardır. Bu aşamada mantarı tedavi etmeye başlamazsanız, o zaman sadece çivi değil, cilt de tahrip olabilir. İleri evrenin ana semptomları:

 • ufalanan tırnaklar;
 • tabakalaşma;
 • deformasyon.

Tedavi

Mantar tedavisinde topikal kullanım için ilaçlar kullanılmaktadır.Bunlar antimikotik maddeler veya vernikler içeren solüsyonlar olabilir. Etkilenen tırnağı pul pul dökmek için yamalar kullanılabilir.

Bir hastanın bir çivi lezyonu varsa, bu fonlar yeterlidir. İki veya daha fazla çivi hasar görürse sistemik, karmaşık tedavi uygulanmalıdır. Vernik sürekli uygulanmalıdır ve tedavi süresi 12 aya kadardır.

Antifungal vernikler, hamilelik ve emzirme döneminde ilacın bileşenlerinden birine aşırı duyarlılığı olan çocuklar tarafından kullanılmamalıdır. Kullanmadan önce, hasarlı tırnağı çıkarmanız, yüzeyini bir su ve alkol çözeltisiyle yağdan arındırmanız ve ardından verniği dağıtmanız gerekir. Tırnağın daha estetik görünmesi için kadınlar bu tırnağı üstüne kozmetik cila ile kaplayabilir.

Herhangi bir antifungal ajan kullanmadan önce, ayaklarınızı soda ve sıvı sabunla suda buharlamanız gerekir. Daha sonra bir havluyla silinmeleri gerekir ve etkilenen plakaya merhem sürülür ve sabitlemek için üstüne yapışkan bir sıva uygulanır.

Doktorlar, patolojinin ileri bir aşamasında ilaçları tablet şeklinde reçete ederler.

Bu fizyoterapi türü tedavi, plakanın beslenmesini iyileştirebilir ve kan dolaşımını artırabilir. Sonuç olarak, uygulanan preparat tırnağın derinliklerine daha iyi nüfuz eder. Tedavi sürecinin etkinliğinden emin olmak için, tedaviden sonraki 14. ve 30. günlerde testleri geçmeniz gerekir.