Halk ilaçları ile ayak mantarını kalıcı olarak nasıl tedavi edebilirim?

Modern bir insan fiziksel hareketsizliğe, kirli bir atmosferin etkisine maruz kalır ve düzinelerce zararlı gıda katkı maddesinin kullanılması sağlığa katkıda bulunmaz. Bu nedenle, bağışıklık sistemi zayıflar ve her seferinde bekleyen enfeksiyonlara daha yatkın hale gelir. Dünya nüfusunun% 20'sinden fazlası dermatomikoz veya mantar enfeksiyonları ile enfekte. Bacaklar özellikle etkilenir. Tıp, böyle bir hastalığın tedavisi ile başarılı bir şekilde başa çıkmaktadır, ancak bazı koşullar nedeniyle, birçok kişi kendi başına tedavi edilmeyi tercih etmektedir. Ayak mantarını evde nasıl ve nasıl tedavi edeceğinizi düşünün.

Ayaklarda mantar enfeksiyonu çeşitleri

Bacaklarda bir mantarın görünümü, vücut boyunca mikroskobik mantarların olası yayılmasıyla, bacakların interdijital bölgesinin ve tırnak plakalarının epidermisinin (cildin dış tabakası) enfeksiyonudur. Yenilgiye şunlar neden olabilir:

 • maya mantarları;
 • kalıp;
 • dermatofitler.

Ancak genel olarak bu hastalığa dermatomikoz denir.

Bir mantarın gözle görülür belirtileri, ona hangi türün neden olduğuna bağlıdır. Mikoz türleri:

 • Onikomikoz - bu hastalıkta tırnak plakları etkilenir ve farklı şekillerde ilerler. İlk durumda ayak tırnakları renk değiştirir, kırılır ve kalınlaşır. Atrofi ile tırnak plağı tamamen tahrip olur ve altındaki deri sertleşir.
 • Pullu mikoz ile cilt kızarır ve kaşınmaya başlar, soyulma meydana gelir, durum ağrılı kaşıntıya dönüşür.
 • Mantarın dishidrotik formu, 5 mm çapa kadar sulu kabarcıkların oluşumu ile karakterize edilir ve bunlar yavaş yavaş birbirleriyle birleşerek ülserler oluşturur.
 • İntertrigue mikoz, genellikle küçük parmağa daha yakın, ayak parmakları arasındaki deride çatlaklar şeklinde ortaya çıkan en yaygın mantar türüdür. Şiddetli kaşıntı ile karakterizedir.

Bacaklardaki mikozların nedenleri nelerdir?

 • Birçok sağlıklı insan formda kalmaya çalışır. Mikotik organizmaların sıcak bir ortamda hızla çoğaldığı fitness kulüplerini, plajları, havuzları ve saunaları ziyaret ederler. Mantar enfeksiyonları genellikle bu halka açık yerlerde görülür.
 • Aile genel olarak kullanılan ayakkabılar, havlular, banyo ve duş halılarının yanı sıra hijyen ürünlerini kullandığında. Mantarın bir taşıyıcısı bütün bir aileyi enfekte edebilir.
 • Zayıflamış bağışıklık, yaşlı insanlarda bacak mikozlarının yayılmasına katkıda bulunur. İstatistikler, erkeklerin bir mantarla enfekte olma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor.
 • İlaçların (glukokortikosteroidler, immünosupresanlar, antibakteriyeller, sitostatik ilaçlar) gelişigüzel kullanımı da ayaklarda mikotik enfeksiyon gelişme riskinin sebebidir.
 • Mesleki faktörler nedeniyle ayaklarda mantar enfeksiyonu mümkündür. Enfeksiyonun maden işçilerini, metalurji endüstrisinde yer alan kişileri, orduyu ve banyolara, saunalara ve spor komplekslerine hizmet veren personeli etkileme olasılığı daha yüksektir.
 • İnsan yaşam tarzı ve diabetes mellitus, vasküler ve somatik hastalıklar, endokrin bozuklukları (özellikle aşırı terleme), osteoartrit, aşırı kilo gibi kronik hastalıkların varlığı.
 • Deride kesikler ve mikro çatlaklar, ayaklarda nasır ve nasır, halluks valgus
 • Olumsuz ekolojik durum.

Ayaklardaki mantar genellikle birkaç periyotta gelişir:

 • Kuluçka aşaması, insan bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır. Ne kadar güçlü olursa, ayaklarda mikoz belirtileri o kadar geç ortaya çıkacaktır.
 • Kuluçka dönemini takip eden dönem ciltte kızarıklık, kaşıntı görünümü ve mikro çatlaklar ile karakterizedir. Bazen bacaklarda şişlik görülür. Bu aşamada, enfeksiyonun gelişimi basit, hatta halk ilaçları ile durdurulabilir.
 • Üçüncü aşamada hastalık daha tehlikeli bir forma dönüşür: cilt soyulur, büyük lezyonlar oluşur, cilt yavaş yavaş pul pul dökülmeye başlar. Çatlaklar derinleşir ve somut acı verir. Tırnak plakaları deforme olmuş. Bu dönemden itibaren tedavi karmaşık ve uzun süreli olacaktır.
 • Kronik mikoz formu, sık tekrarlamalarla doludur ve birkaç yıl sürebilir. Mantar bu kadar başlatılırsa, hastalığın onarılamaz sonuçlarından kaçınmak için derhal bir doktora danışmalısınız.

Evde ayak mantarı nasıl tedavi edilir

Sadece nitelikli teşhisler (kazıma, suşların araştırılması, mikroskopi) yapıldıktan sonra, bir uzman bacaklarda mantarla savaşmak için etkili araçlar önerebilir. Mantara karşı ilaç tedavisine ek olarak halk ilaçları da kullanılabilir.

Evde ayaktaki mantardan kurtulmanın birçok yolu vardır. Avantajları uygun bir fiyat ve minimum kontrendikasyondur. Ancak, zararsız halk ilaçları bile, doktora danışarak temel ilaçlarla birlikte kullanılmalıdır.

En etkili antifungal ajanlar

Bakterilerin büyümesini engelleyen fungusidal özelliklere sahip tabletler, fitiller, kremler, merhemler ve süspansiyonlar, spreyler ve losyonlar şeklinde mantar için çok sayıda dozaj formu bulunmaktadır. Bu fonlar, hastalık başlangıç aşamasındaysa, mantarı etkilenen ciltten hızlı bir şekilde çıkarabilir.

Genellikle, ayak mikozlarının karmaşık tedavisinde aşağıdaki araçlar kullanılır:

 • bacaklarda mantar tabletleri;
 • boğaz lekelerine günde 2 kez uygulanan antifungal merhem.

İlaç tedavisine ek olarak, mantar tedavisi için yenilikçi bir yöntem var - ağrılı bölgelerdeki mikoz semptomlarını hızlı bir şekilde ortadan kaldıran, ancak nüks olmayacağını garanti etmeyen bir donanım yöntemi.

Halk tarifleri

Ana tedaviye ek olarak, ayak mantarının halk ilaçları ile tedavisi kullanılmaktadır. Evde böyle bir problemle nasıl başa çıkılacağına dair birçok yöntem vardır: bunlar mantara karşı doğal maddelere dayalı her türlü banyo, kompres ve maskedir.

Bunlar arasında mikozların tedavisi için en etkili olanları şunlardır:

 • Potasyum permanganat çözeltisi. Yatmadan önce bacaklarınızı ılık bir banyoda buharlaştırmanız, ardından böyle bir solüsyona batırılmış gazlı bezle sarmanız ve bir gece bekletmeniz önerilir.
 • 1, 5 yemek kaşığı oranında deniz tuzu içeren banyolar. l. litre su başına.
 • Bakır sülfat. Bununla birlikte, ayaktaki mantarla şu şekilde başa çıkabilirsiniz: 1 çay kaşığı kızartın. Bu maddeyi bir tavada beyaz olana kadar karıştırın, ardından aynı miktarda sarı kükürt ve kaz yağı ile karıştırın. Malzemeleri iyice karıştırın ve elde edilen merhemi ince bir tabaka halinde ılık bir şekilde bacaklara uygulayın. 40 dakika sonra yıkayın.
 • Mantarı gidermek için sirke uygulamak, problemden kurtulmanın en hızlı yoludur. Çeşitleri (elma, şarap) arasında en etkilisi, 2-3 gün boyunca günde 4-5 kez hafif ılık banyo olarak kullanılan, 1 ila 8 oranında su ile seyreltilmiş basit% 9 sirkedir.
 • Ayaklardaki mantar ve soda yulaf ezmesi ile başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Ayakların etkilenen bölgelerine uygulanır ve 20 dakika bekletildikten sonra yıkanır. Ayrıca karbonat ve tuzu karıştırıp ayağınıza benzer şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Peroksit solüsyonlu bir ayak kompresi mantarın iyileşmesine yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için önce ayaklarınızı ılık suyla bir banyoda buharlamalısınız. Daha sonra 1 çay kaşığı 1 litre su çözeltisi hazırlayın. soda ve 2 yemek kaşığı. l. peroksit, gazlı bezi ıslatın ve bacaklarınızı bununla sarın. Bir saat bekletin, sonra durulayın.
 • Soğan tarifleri problemin üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır. Kaba bir rende üzerine 2 büyük soğanı rendeleyin, elde edilen yulaf ezmesinden suyunu sıkın, ayaklara uygulayın. Emilene kadar bekleyin, çorap giyin ve gece boyunca hareket etmeye bırakın ve sabahları ayaklarınızı durulayın. Benzer şekilde sarımsak mantarına ve suyuna etki eder.
 • Kırlangıçotunu mantardan etkili bir şekilde kullanın. Suyu (5 damla) yarım çay kaşığı nergis alkol tentürü ve 5 damla kekik suyu ve bir çay kaşığı su ile karıştırılır. Elde edilen karışım, bacakların etkilenen bölgelerini durulamadan tedavi etmek için kullanılır.

Bakım ve hijyen kuralları

Evde, reçeteli ilaçlarla birlikte tıbbi kompresler ve mantar için ayak banyoları kullanarak, oldukça hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu dönemde cildin durumunu korumak ve aynı zamanda iyileşmeyi desteklemek için ayaklara özel bir özen gösterilmelidir.

ayakları mantar enfeksiyonundan tedavi ederken elleri korumak için tek kullanımlık eldivenler

Ayak ve tırnakların etkilenen bölgelerini mantar enfeksiyonu ile tedavi etmeden önce, ellerinize tek kullanımlık eldivenler takın.

Ayakkabılar özel maddelerle işlenmelidir (sirke ve hardal tozu da uygundur). Mümkünse doğal malzemelerden yapılmış ürünlerle değiştirilmelidir. Her giyildikten sonra havalandırma için balkona ayakkabı çıkarılmalıdır. Islanırsa, tamamen kurutduğunuzdan emin olun, tabanlıkları daha sık değiştirin.

Mantar hastalığı döneminde diğer aile üyelerine mantar bulaştırmamak için havuzu, saunaları, plajları ziyaret etmemeli, başkasının ayakkabılarını, terliğini, havlularını kullanmamalısınız. İyileştikten sonra, eski çoraplardan kurtulmanız ve ayakkabıdaki tabanlıkların değiştirilmesi ve ayrıca sirke ile işlem görmeniz önerilir. Bu aynı zamanda banyodaki kauçuk halılar için de geçerlidir. Bu, başkalarının ayaklarını nükseden veya enfekte eden mantar sporlarını öldürmek için yapılır.

Nüks ve yeniden enfeksiyonun önlenmesi

Ayakların mantar enfeksiyonu ile yeniden enfeksiyon kapmasını önlemek ve bundan kalıcı olarak kurtulmak için ayak hijyenine özel dikkat gösterilmelidir. Bunu yapmak için birkaç basit kuralı hatırlamanız gerekir:

 • sadece kendi ayakkabı ve kıyafetlerini giy;
 • doğal malzemelerden yapılmış ayakkabıları seçin;
 • ayakların ayakkabı içinde buğulanmasına izin vermeyin;
 • Ayaklarınızı düzenli olarak, tercihen sabahları, yatmadan önce ve sokaktan geldikten sonra yıkayın;
 • ayakkabıları izleyin: içlerinden kurutun, periyodik olarak özel deodorantlarla işlemden geçirin;
 • bağışıklığı sürdürmek.

Bacaklar düzenli bakım ve özen gerektirir. Bacaklardaki herhangi bir rahatsızlık ve bölgelerindeki dış değişiklikler bir uzmanı ziyaret etmek için bir neden olmalıdır.