Ayaklarda interdigital mantar: etkili ilaçlarla tedavi

Ayak parmakları arasındaki mantar, mikoz grubuna ait bir hastalıktır. Diğer bölgelere hızla yayılma eğilimindedir. Enfeksiyon, mantar sporlarıyla temas sırasında, örneğin başka birinin ayakkabılarını giyerken, halka açık bir havuzda çıplak ayakla yürürken ortaya çıkar.

Bir mantar enfeksiyonu her zaman sadece bir uzuvda başlar. İki ayağın parmakları arasında kaşıntı ve yanma varsa ve hepsi aynı anda başladıysa, neden başka bir düzlemde aranmalıdır.

En yaygın semptomlar ayak parmakları arasında mukoid dökülmesi, iltihaplanma ve hafif şişliktir. İleri vakalarda, cildin hiperemi, sızma, çatlaklar, uzuvlardan hoş olmayan bir koku.

Ayak parmakları arasındaki mantara neyin sebep olduğunu, ucuz ama etkili ilaçlarla tedaviyi ve alternatif tıp yöntemlerini düşünün.

Mantar nasıl bulaşır?

ayak parmakları arasında mantar enfeksiyonu

Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Enfeksiyon, aletlerin uygun şekilde işlenmesini izlemedikleri pedikür ofislerinde başka birinin hasta bir kişinin ayakkabılarını giymesi nedeniyle oluşur. Daha önce de belirttiğimiz gibi, halka açık bir duşta, banyoda veya havuzda enfekte olabilirsiniz.

Enfeksiyöz süreç, mantar sporlarının tırnak plağının yapısına girmesinden sonra gelişir. Mantar hızla ilerlemeye başlar, tüneller ve geçitler oluşturarak tırnaklarda dış değişikliklere yol açar.

Oldukça sık, mantarın bulaşması, hastalığın yüksek derecede bulaşıcılığı ile ilişkili olan aynı aile içinde gözlenir. Sporlar, el bezleri, kilimler, eldivenler vb. maddeler yoluyla bulaşır.

Sıhhi ve hijyen kurallarına uyulmadığı halka açık yerler, sadece mantar enfeksiyonları için değil, diğer hastalıklar için de üreme alanı olabilir. Nem ve sıcaklık, patojenik mikroorganizmaların gelişimi için uygun koşullardır.

provoke edici faktörler

Provoke edici faktörlerin geçmişi ile, mantar enfeksiyonu ile enfeksiyon, onlara sahip olmayan insanlarla karşılaştırıldığında çok daha hızlı ve daha kolay gerçekleşir.

Aşağıdaki faktörler mantarların aktivitesine katkıda bulunur:

 • Glukokortikosteroid ve antibakteriyel ilaçların uzun süreli kullanımı;
 • Dolaşım sisteminin patolojisi;
 • herhangi bir tipte diyabet;
 • Hijyen kurallarına uyulmaması;
 • Alt ekstremitelerin hiperhidrozu;
 • Dar veya kalitesiz ayakkabılar;
 • Bağışıklıkta keskin bir azalma;
 • VSD, VRV;
 • Cildin bütünlüğünün ihlali;
 • Travma (özellikle kronik nitelikte).

Uygun tedavinin yokluğunda mantar ilerlemeye başlar. Interdigital alandan cildin diğer bölgelerine, tırnaklara "hareket eder".

Bir mantar enfeksiyonunun aktivitesinin diğer nedenleri arasında dermatolojik hastalıklar - egzama, sedef hastalığı ve metabolik bozukluklar, yaşlılık sayılabilir.

Mantar enfeksiyonu belirtileri

ayak parmaklarında ve tırnaklarda mantar

Ayak parmakları arasında kaşıntı, bir mantar hastalığının açık bir belirtisidir. Ancak kendini tüm insanlarda göstermez, şiddeti farklıdır. Bazı hastalar uykuya izin vermeyen şiddetli kaşıntıdan şikayet ederken, diğerleri pratikte bunu fark etmez.

İlk aşamada ayakların interdigital bölgesinde kaşıntı ve hafif tahriş tek semptom olabilir. Kısa bir süre içinde, cildin soyulmasıyla desteklenirler. Sanki parmaklarının arasına un serpmişler gibiydi.

Ayrıca, daha belirgin semptomlar ortaya çıkar. Deride hiperemi, soyulma daha belirgindir, bazen veziküler neoplazmalar vardır (küçük büyümeler gibi). Resme kaşıntı ve yanma eşlik ediyor. Hiçbir şey yapılmazsa, bebek bezi döküntüsü oluşur, bacaklar çok kokmaya ve terlemeye başlar.

Mantar cildin diğer bölgelerine yayıldığında, bu, cildin pul pul dökülmesiyle kendini gösterir, ayak tabanı daha yoğun hale gelir. Tırnak hasar gördüğünde rengi değişir, çok ince veya kalınlaşır, soyulma görülür.

İleri bir aşamada, belirtiler aşağıdaki gibidir:

 1. Epidermisin pul pul dökülmesi meydana gelir.
 2. Cilt güçlü bir şekilde çatlamaya başlar, bu oldukça acı vericidir.
 3. Ekstremitelerin terlemesi artar.
 4. Pürülan içerikli veziküller belirir.
 5. Cilt kaşıntıyı durdurmaz.

Açıklanan semptomlardan herhangi birinin ortaya çıkması endişe verici olmalıdır. Mantarın tedavisi çok zordur, bu nedenle tedaviye ne kadar erken başlanırsa, prognoz o kadar olumlu olur.

Hastalığın formları ve türleri

ayak parmakları arasında mantar enfeksiyonu

Mantar hastalığı, üç tür mantarın aktivitesinin bir sonucudur. Özellikle dermatofitler, maya (maya benzeri) ve küf. İkinci "aşk" ısı ve nem ve maya benzeri mantarlar hem cildi hem de tırnak plağını etkiler.

Klinik tabloların çoğunda dermatofitlere bağlı olarak mikoz gelişir. Çoğunlukla küçük parmak veya başparmak etkilenir.

Kliniğin ciddiyetine ve tezahür biçimlerine bağlı olarak, hastalık kendini aşağıdaki şekillerde gösterebilir:

 • Silindi. Bu durumda, hafif soyulma not edilir, parmaklar arasında kuvvetli bir şekilde kaşınır, cilt soyulur, çatlayabilir. Ekstremitelerin cildinin aşırı kuruluğu gözlenir.
 • Dishidrotik formun arka planında kabarcıklar belirir. Eksüda ile doldurulurlar ve zamanla patlarlar.
 • Skuamöz-hiperkeratotik form. Semptomlar hiperemi, mühürlerin görünümünü içerir. Parmak kıvrımlarının yerinde beyaz bir plak belirir. Şiddetli kaşıntı var.
 • Intertriginous formu. Bu tür mantar enfeksiyonu ile parmakların altındaki cilt acı çeker ve interdigital bölge iltihaplanır ve kızarır.

Ayaklardaki interdigital mantarın tedavisi, hastalığın spesifik nedensel ajanının tanımlanmasından sonra reçete edilir. Süreç uzun ve maliyetlidir.

Mikoz tedavisinin özellikleri

bacaklarda mantar ile ayakta kaşıntı

Hastalığın türü, şekli, kliniği ve şiddeti ne olursa olsun tedavi gereklidir. Terapi bir dermatolog tarafından reçete edilir. Nispeten uzun bir zaman alır - birkaç ay veya daha uzun.

Mantar enfeksiyonuyla karmaşık bir şekilde savaşmayı tercih ederler. Antifungal ilaçlar kullanılır. Püstüler neoplazmların varlığında antibakteriyel tedavi önerilir.

Teşhis konulduktan sonra kişisel eşyalarınızı işleme tabi tutmanız gerekir. Ayakkabılar, giysiler gibi özel yöntemlerle tedavi edilir.

Ancak bir bez, terlik ve benzeri eşyalarla ayrılmak daha iyidir.

Hamile kadınlar ve çocuklar için tedavi prensipleri

Hamilelik sırasında mantardan kurtulmak daha zordur. Gerçek şu ki, antifungal haplar hamile kadınlarda kontrendikedir. Bu nedenle, doktorlar yerel ilaçları kullanırlar, örneğin, ayak parmakları arasındaki bacaklarda mantar merhemleri reçete ederler. Dikkatli kullanılmaları gerekir, kesinlikle doktor tavsiyelerine uyun.

Hamilelik sırasında halk ilaçları iyidir. Antifungal bileşenler ve losyonlarla ayak banyoları yapın. Olumsuz sonuçlardan kaçınmak için geleneksel olmayan yöntemleri bir dermatologla tartışmak daha iyidir.

Çocuklarda ayaklarda interdigital mantar tedavisi kendine has özelliklere sahiptir. 2 yaşın altındaki çocuklar için mantar önleyici ilaçlar yasaktır. Bir çocuğu iyileştirmek zordur, çünkü bir yetişkin, örneğin iyileşme için bir banyoya ihtiyaç olduğunu anlar ve bu, 3-4 yaşındaki bir çocuğa açıklanamaz.

Çocuklar için tedavi rejimi bireysel olarak hazırlanır. Randevu listesi patojenin tipine, semptomlara, lezyon bölgesine, bebeğin yaşına ve kilosuna bağlıdır.

Interdigital mantara karşı eczane ilaçları

Geleneksel tıp, mantarı öldürmeye yardımcı olacak birçok etkili ilaç bilir. Eczaneden satın alınabilir, doktor reçetesi olmadan satılabilirler. Serbest bırakma biçimleri - jeller, merhemler, kremler, tabletler, balsam.

Evde halk ilaçları ile tedavi

ayak parmakları arasında halk ilaçları

Alternatif terapi, yardımcı bir yönteme bağlanabilir. Hiçbir halk ilacı mantarı yok etmeye yardımcı olmaz. Ancak iyileşmeyi hızlandırırlar. Bu nedenle, antifungal ilaçları kullanmadan önce, etkilenen bölgeyi hidrojen peroksit ile tedavi etmeniz önerilir.

Bazı insanlar tedavi için Novocaine kullanır. Bunun interdigital mantarda haklı olup olmadığını söylemek zor. Mantar tırnak plakalarına bulaştıysa, çare yardımcı olacaktır - günde 1-2 kez uygulanan losyonlar şeklinde kullanılır. Manipülasyonun süresi 1 saattir.

Semptomatik tedavi için çay ağacı, limon, kırlangıçotu, karanfil ve tarçın esansiyel yağları kullanılır. Ağrı sendromunu hafifletir, cildi yatıştırır, kaşıntı ve yanmayı nötralize eder. Cildi nemlendirin ve iyileşmeyi teşvik edin. Mantarı yok etmezler, ancak aktiviteyi engellerler.

Mantarın geleneksel olmayan tedavisi için yöntemler:

 1. Tuz banyosunun mantar mikroorganizmaları üzerinde zararlı bir etkisi vardır. Yemek pişirmek için ılık suya 15 g ortak tuz ekleyin. Uzuvları kabın içine batırın. İşlem 15 dakika sürer. Manipülasyondan sonra bacaklar sabunla yıkanmaz, sadece ılık suyla durulanır.
 2. Şarap sirkesi ilaveli banyo. İyi bir halk ilacı. Bir litre ılık suya 100 ml sirke dökmek gerekir. Alt uzuvlar. 15-20 dakika bekletin. İşlemden sonra, etkilenen alan iyot ile bulaşır. Çatlaklar varsa, bunu yapmamak daha iyidir, acıtacaktır.
 3. Celandine bazlı banyo. Kurutulmuş bileşenden iki yemek kaşığı 500 ml sıcak suya dökülür. Yarım saat ısrar et. İnfüzyona az miktarda sade su ekleyin, ayaklarınızı bir kaba indirin. Zaman - yarım saate kadar. Bir ay boyunca günde bir kez tekrarlayın.
 4. Soğan suyu, etkilenen bölgeyi bir mantarla yağlamak için kullanılır. Sızıntı yoksa, cilt sağlamdır, o zaman yarım saatlik bir losyon yapabilirsiniz. Soğan lapasını temiz bir bezin üzerine koyup parmaklarınızın arasına koymanız gerekiyor. Prosedür her gün tekrarlanabilir.
 5. İyot banyosu. Su banyosuna birkaç damla iyot eklenir. Bacaklarınızı 15 dakika tutun. Su manipülasyonundan sonra ayaklar kuru olarak silinir. Antifungal krem uygulanır.
 6. 500 ml sıcak suya 25 g pelin tozu dökün. 2 saat ısrar edin. Çözeltiyi parmaklarınız arasında ovalayın veya 15 dakika bekletin. 1 hafta veya daha uzun tedavi.

Bir mantarı tedavi ederken, önleme kurallarına uymalısınız. Bulaşıcı hastalıktan kurtulmanın ve ikincil enfeksiyonu önlemenin tek yolu budur.